E shtunë 10 Tet 2015
  • default style
  • red style
  • blue style
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Wide screen resolution
Si te heqim kilet e teperta Shtyp Email

Image Këshilla të thjeshta dhe efikase për të hequr kilet e tepërta të belit dhe vitheve dhe për t’iu rikthyer formës së humbur. Ja disa sugjerime, që më pak vullnet të mirë, por që duhet të zbatohen rregullisht, do t’ju ndihmojnë të tonifikoni muskujt e barkut dhe të vitheve, dhe në të njëjtën kohë të ulni barkun që ju bezdis kaq shumë 

Sekreti për të qenë në formë 

Këshilla të thjeshta dhe efikase për të hequr kilet e tepërta të belit dhe vitheve dhe për t’iu rikthyer formës së humbur. 

Me verë vjen edhe periudha ku nga trupi heqim rrobat e trasha, komode dhe që mbi të gjitha mund të mbulojnë edhe ndonjë defekt të vogël. Pra, më pak fjalë vjen momenti për t’u dukur. Por jo gjithmonë kjo periudhë na gjen në formën maksimale. Por si të bëjmë për të rifituar linjat e bukura dhe të heqim kilet e tepërta. 

Dhe, ndërsa gjatë dimrit gjithmonë kishim gjetur justifikime për të hequr dorë nga palestra, tani nuk kemi më asgjë për të kundërshtuar. Koha është e bukur, ditët janë zgjatur, është ngrohur, pra është koha ideale për të rifituar formën e trupit. 

Ja disa sugjerime, që më pak vullnet të mirë, por që duhet të zbatohen rregullisht, do t’ju ndihmojnë të tonifikoni 

muskujt e barkut dhe të vitheve, dhe në të njëjtën kohë të ulni barkun që ju bezdis kaq shumë. 

1: Shumë herë lihet pas dorë, por do të ndalim së këshilluari të shkoni në një palestër për të marrë edhe ndihmën e specialistëve të fitnesit. Kjo është mënyra më e mirë për të pasur rezultate të mira. Në një palestër do të këshilloheni nga një trajner dhe do të bëni edhe ushtrimet e duhura për problemin që keni, pasi persona të ndryshëm, trupa të ndryshëm dhe sigurisht edhe shqetësime të ndryshme. 

2: Ndërkohë, në rast se palestra nuk bën për ju, ja disa këshilla që mund t’i realizoni edhe në shtëpi. Lëvizni vazhdimisht. Mundohuni të ecni sa më shumë, mos hipni në ashensor, por ngjisni shkallët, shëtisni shumë dhe, nëse keni mundësi edhe me biçikletë. Asnjëherë mos neglizhoni rëndësinë e lëvizjes fizike, edhe nëse ju duket e lodhshme, pasi kështu do të arrini të digjni kaloritë e tepërta, dhe në këtë mënyrë edhe yndyrën e tepërt në trup. 

3: Kushtojini të paktën 5 minuta ushtrimeve fizike për barkun. Ato duhet t’i bëni çdo mëngjes pasi të zgjoheni. Ndoshta ditët e para do të ndieni ndonjë dhimbje të vogël të muskujve, por mos hiqni dorë. Forcimi i muskujve është rezultati më i mirë. Mos lini asnjë ditë pa bërë ushtrime. 

4: Mundohuni të pakësoni konsumimin e alkoolit dhe të pijeve me sheqer, sidomos ato të gazuara. 

5: Mundohuni të pini sa më shumë ujë që të mundeni. Kthejeni këtë në zakon. Pini ujë edhe kur nuk keni etje. Uji nuk të shëndosh, madje e kundërta. Ai ndihmon në eliminimin e toksinës që mblidhet në trup. Mungesa e ujit në organizëm ul ritmin e metabolizmit, gjë që duhet evituar. Ndaj pini shumë ujë. 

6: Nëse kaloni shumë orë në ditë të ulur mundohuni të lëvizni herë pas herë për të shkrydhur muskujt, sidomos ato të barkut dhe të vitheve. 

7: Evitoni konsumimin e ushqimeve që nxisin fryrjen e barkut. Çdokush e di se cilat nga produktet që konsumon i shkaktojnë fryrjen e barkut, ndaj evitojini ato. 

8: Evitoni ushqimet me yndyrë. Mundohuni gjithashtu që t’i shpërndani vaktet. 4-5 vakte në ditë janë ideale. Nëse ju merr uria mundohuni të mbani me vete, për ta konsumuar në moment, një produkt më pak kalori, p.sh. një mollë. Në mëngjes evitoni qumështin e papërpunuar, marmelatat dhe bëni kujdes me kaloritë e biskotave. Ka raste që janë të mbushura me gjalpë dhe sheqer. 

9: Nëse ndonjëherë nuk hani një vakt apo ndonjëherë në një vakt e teproni me ushqim, mos u ndjeni në faj. Nëse e shkelni rregullin një herë nuk është ndonjë gjë e madhe, por ama të ndodhë vetëm një herë. 

Mundohuni t’i ndiqni këto këshilla të thjeshta, pasi nëse do të zbatohen për disa javë do të japin rezultatet e dëshiruara. Të provosh nuk të bën dëm, nëse gjithmonë dëshironi të keni një trup të bukur gjatë sezonit të verës. 

Aerobia me ngjyrat e Indisë 

Tendenca e fundit vjen sërish nga India. Pas kinemasë, modës dhe kuzhinës, tani edhe fitnesi po merr ngjyrat e Indisë. Në palestrat amerikane po çmenden pas ‘masala bhangra’ (që përbëhet nga dy fjalë indiane, Masala që do të thotë pikante dhe Bhangra, që është vallëzimi tradicional indian, është një lloj aerobie e butë, që duket se po pushton edhe Evropën. 

Duart ngrihen lart, beli lëviz, trupi djersit si në një maratonë dhe të gjithë jetojnë të lumtur dhe duke rikthyer trupin e tyre në format e dëshiruara. Muzika indiane duket se po infekton modën, kinemanë, sportin dhe tani edhe palestrat. Është e ëmbël, plot ndjenja, humor dhe pasion, romantike dhe ende shumë e lidhur me tradicionale. Ajo të bën të zbulosh feminilitetin dhe butësinë, lëvizjet janë më sensuale, sfondi është i këndshëm dhe argëtues. 

Ndoshta është vetëm një tendencë e re, por është edhe një mënyrë shumë e mirë për t’u njohur me një kulturë të largët, dhe ajo që vlen edhe më shumë është fakti se të ndihmon shumë në rigjetjen e linjave ideale të trupit, duke të lehtësuar nga kilet e tepërta të akumuluara gjatë sezonit të dimrit. 

Në bazë të aerobisë indiane, e rëndësishme është të mësosh të lëvizësh çdo pjesë të trupit në harmoni. Kjo aerobi nxit të qenin të lirshëm gjatë lëvizjeve, të interpretosh sipas fantazisë dhe ndjesive personale muzikën, si dhe duke qenë të lirë në stil. Varianti indian i aerobisë ka një avantazh të madh, pasi ndërthur shumë mirë jogën me vallëzimet indiane elegante, në kërkimin e sensualitetit të lëvizjes. 

Fitnesi indian është në kërkim të emocioneve, pasi nuk mjaftojnë më vetëm rritja e adrenalinës, ndërsa duket se kanë dalë jashtë modës përzierjet latino-amerikane dhe afrikane. Pra, duket se nuk ka asgjë më të mirë se sa fitnesi indian për të hequr kilet e tepërta, në ritmet e tambureve, muzikës rege, hip-hop, salsa, etj. 

Tërheqëse, argëtuese dhe e shëndetshme. 

Krahas dobësimit para sezonit të verës, duket se bëjnë mirë edhe për ritmin kardiovaskular, tonifikimin e muskujve dhe të largon stresin. 

 

Komente 

 
+2 #53 lindaaa 2014-11-13 18:22
jam ne mbi peshe kam 14 vjet dhe peshoj 70 kg ju lute me ndimoni help ??? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Cito
 
 
+1 #52 dina 2014-10-10 09:53
une kam lind me operim dhe kamni pesh shum te mire veq me pak kile pas lindjes kam mbet -3 po ecje qdo dit uje ngan 3 litra dhe pemet dhe do jesh perfekt me bark te shesh dhe gjethqka fantastike shpresoj se pak ju kam ndihmue klm.
Cito
 
 
-1 #51 #wendy 2014-09-28 13:03
: :sad: jam 18 vjec dhe jam 60 kile du te bie 10 kile uu lutem me ndihmoni dua te dukem ne form sepse pas disa
Muajsh martohem ju luuteeeem
Cito
 
 
-1 #50 Diana 2014-09-22 15:06
Jeta me ka sprovuar ne menyren me te keqe..Jam 13 vjeq dhe kam 70 kg gje qe me cmendd dhe e gjithe kjo ndodh per nje arsye gjithmoone ha dhe shtrihem e lexoj kjo me cmend.Te gjithe me kritikojne dhe ndihem ne faj aq shume saqe dua te pelcas mendoj te merrem me nje sport por nuk di se cili mund te me dobesoj me shume. jam e gjate dhe nuk dukem aq e shendoshe por nuk e di.Ndonjehere kam nje entuziazem per doobesim por e shoh qe smundem e le anash shume.ME NDIHMONI.Do tua di per nder.JU LUTEM. :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :sigh: :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x :-x
Cito
 
 
0 #49 kiss 2014-08-29 11:57
e pa pare :P :roll: :sigh: :-x :oops: :-* :-| 8) ;-) :-) :lol: :D
Cito
 
 
+1 #48 Medina 2014-07-05 14:20
Kam diku rreth 7 kile teper, por smund t'i heq. Jam keq :oops: :sad:
Cito
 
 
-5 #47 laura 2014-07-01 12:52
un jam 13 vjeqe dhe kam 48 kile kam nje trup me muskuj tek barku dhe ushqimet mos i lini pas as ushtrime skeni nevoj por hecja e shumte me se shumti ndihmon
Cito
 
 
+3 #46 tolja 2014-05-21 16:19
si te humb pesh tek barku me tregoni dikush
Cito
 
 
0 #45 Artiola 2014-05-19 19:04
Kilet e teperta te barku me ndimoni
Cito
 
 
-2 #44 Artiola 2014-05-19 19:02
Si te hjek kilet e teperta tek barku :oops: :sad: :cry:
Cito
 
 
-5 #43 Artiola 2014-05-19 19:00
Si duhet ta hjek kilet e teperta te barkut :sigh: :oops:
Cito
 
 
-3 #42 elona 2014-04-27 17:41
per.te.humbur.peshe.ne.menyre.sa.me.te.lehte.ju.rekomandoj.te.pini.se.paku.8-10gote.uje.ne.dite.dhe.ju.kisha.lutur.qe.te.mos.perdorni.brumera.do.ju.garantoj.se.do.humbi3-5kg.ne.jave.... :lol:
Cito
 
 
+1 #41 Silva 2014-04-26 07:39
Une vetem barkun se me ka mbetur e madh nga shtatzanite me operim si mund ta eliminoj ..
Cito
 
 
-2 #40 salih 2014-04-13 15:49
tung un kam mbipesh nuk pi uj tan diten pothuajse veq nje got e pi jom tu mbajt diet pi nje her ne dit sup edhe nje her ne dit kos por bej edhe ushtrime te barkut a duhet te konsumoj uj sa me shum per te humbur pesh edhe a ban me dit a muna me humb pesh me kit ushqim edhe ne mbremje e ha ni moll
Cito
 
 
+2 #39 Laura 2014-04-11 15:33
:-x :-x :-x mos hani shume kjo eshte pergjigje per te gjithe ato qe duhen te donesohen edhe ike sa me shume ju pershendes te gjithve
Cito
 
 
+3 #38 melissa 2014-04-11 15:28
genta a mundem mi dit ku me gjet ket qaj sepse une nuk di ku a kastrati grup please help mee
Cito
 
 
+1 #37 lauresa 2014-04-02 19:16
si me hek kile me ndihmo :lol:
Cito
 
 
-1 #36 eri 2014-03-22 17:37
si te heq bar :-| :-* kun :D :D :lol: :-) ;-) :P :roll: :sigh: :roll: :D 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz
Cito
 
 
0 #35 djellza gashi 2014-03-09 09:05
une nuk kam humbur pesh dhe pse i ju kam permbajtur rregullave :oops: :sad: :cry: :D
Cito
 
 
-3 #34 esra 2014-03-06 14:39
:( si mind te bi zaif un sjom shum e trash etem bark kam pak :\ ju lutem me ndihmoni
Cito
 
 
-3 #33 lila 2014-02-28 20:01
:-| :-x :o i don't understand nothing
Cito
 
 
+2 #32 Lete 2014-02-23 21:47
Ju Lutem Me Ndihmoni Si te Hek pesh pa Diet kam shpresa tek ju
Cito
 
 
+2 #31 Laureta 2014-02-23 21:43
Si mund Ta Humbim Barkun Ju lutem me Ndihmoni kam shpresa tek ju
Cito
 
 
-2 #30 Erleta 2013-12-14 17:08
Pershendetje jam 13 vjeq dhe kam 67Kg du qe te dobesohem qfar duhet te bej :cry: :-?
Cito
 
 
+5 #29 jona jahaj 2013-11-26 09:56
si te heq barkun ju lutem me ndihmoni :-x :o :oops: ;-) :-) :P
Cito
 
 
-5 #28 Migena 2013-11-14 14:01
oh MY GOD:((( :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :eek: :eek: :eek: :-x :-x :-x :-x :-? :-? :-? :cry: :cry: :o :o :o :-* :-* :-* :oops:
Cito
 
 
+2 #27 sara 2013-10-18 20:15
si te dobsona vetem te pjesa e barkut
Cito
 
 
+1 #26 sara 2013-10-18 20:10
si te dopsona vetem te pjesa e barkut
Cito
 
 
-5 #25 adela 2013-09-28 06:38
:-*
Cito
 
 
-8 #24 adela 2013-09-28 06:37
sa bukur do ti bej :-*


:zzz
Cito
 
 
+4 #23 lelita 2013-07-02 12:42
pershendetje!
jam 14 vjec paksa mbipeshe...do te doja te humbisja ne peshe dhe te kem nje trup sa me te bukur!!ju lutem cme sugjeroni mua per moshen qe kam???? :cry: :sad:
Cito
 
 
-2 #22 Genta 2013-03-18 19:27
nese deshiron me hup Stomakun duhet me perdor qaji kinez se une e kom perdor edhe kom hup besh nese ki deshir Mundi me porosit te Kastratoi Grup ne pe :lol: :lol: :-) j ju preshendess
Cito
 
 
+1 #21 Genta 2013-03-18 19:23
nese deshironi me hup besh mundni me ble Qaji kinez per me hup besh se une jom tu e perdor edhe kom hek Disa Kg duhet mi perdor 3 Paqeta edhe keta qaj ashte vetem me hup Stomakun :lol: :lol: :lol: nese deshiron muni me ardh te Kastrat Grup Ne Pej aty mundi me porosit ju preshendess
Cito
 
 
-3 #20 Lona 2013-03-17 16:00
U SA KALLAJ AA VIQ KUSH NUK DIN........... :D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh: ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
Cito
 
 
-2 #19 bedrije 2013-02-16 13:51
si te humb pesh pa dieta
Cito
 
 
-5 #18 devleta 2013-01-14 10:21
ju lutem publikojeni komentin tim
Cito
 
 
-4 #17 devleta 2013-01-14 09:27
ju lutem qiteni komentin
Cito
 
 
-5 #16 devleta 2013-01-14 09:13
si duhet te humbim vithet
Cito
 
 
+1 #15 devleta 2013-01-14 09:08
pershendetje cka duhet te ha ne diet dhe pas dietes
Cito
 
 
0 #14 medijana 2013-01-14 09:05
pershendetje une kam shume kg po provoj me diet po nuk mund ti heq cka duhet te beje
Cito
 
 
+2 #13 edona 2013-01-14 09:03
pershendetje kjo diete sa dite duhet bere
Cito
 
 
-6 #12 fazile 2012-08-22 16:56
si duhet te heqim kilet e teperta
Cito
 
 
-1 #11 fazile 2012-08-22 16:55
si duhet te heqim kilet e teperta :-|
Cito
 
 
0 #10 belinda 2012-08-09 14:32
Vetebesimi eshte ai i cili te ndihmon te dobesohesh kete e keni harruar ne shumicen e recetave per dobesimi duhet te besosh ne vetvet se mund ta besh ate dhe do te keni rezultat pastaj do te ju rrjedhin lotet se si mundet ta benit vetem besim ne vete se ju mund ta beni filloni qe nga ky moment qe e lexoni mos humbni kohe ??!
Cito
 
 
+4 #9 mara 2012-07-29 17:41
:sad: si mund te heqim dhjamin te kofshet ?????//
Cito
 
 
+5 #8 kiss-baby87@live.com 2012-07-13 19:37
:-* :sad: une di si te lqargohum barku i madh nga trupi i nje femre apo mashkulli
Cito
 
 
+8 #7 kiss-baby87@live.com 2012-07-13 19:35
une di se si largohet barku nga trupi shum menyr e leht o
Cito
 
 
+4 #6 dea 2012-06-15 17:54
si te dobsona vetem te pjesa e barkut
Cito
 
 
+1 #5 rlkifmor 2012-04-13 15:24
:-x :o :oops: 8) :-) :lol: :D :-x
Cito
 
 
+3 #4 lelaaaaaa 2012-02-16 20:45
ju lutem mund te me ndihmoni si te heq kilogramet e vitheve dhe kofshebe ??? :-| ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
Cito
 

Shto një koment


Security code
Rifresko

Foto Te Ndryshme