Archive for Category: dieta

Dieta e shendetshme ne shtatezani

Në tremujorin e parë një grua shtatëzënë ka nevojë për ushqime të pasura me folate. Nëse ndiheni të uritura në mëngjes fokusohuni në ushqimet të cilat janë të pasura me vitaminë B6 që do të ju ndihmojnë të hiqni plogështinë e mëngjesit. Kujdes! Mbani pranë vetes tuaj biskota nëse...

Më shumë

DIETA GJATE SHTATEZANISE

Jeni gjate periudhes se shtatezanis dhe duhet te konsumoni ushqime te shendeteshme dhe te kontrolluara per veten dhe femijen tuaj ?! Normalisht qe gjate kesaj pritje te embel ushqimet duhet te jene te perzgjedhura ne menyre qe te jene edhe ushqyese por gjithashtu te mos shtoni kilogram te teperta...

Më shumë

DIETA E ANEMISE DHE LENGJET QE KESHILLOHEN KUNDER SAJ

Shkeputur nga libri “Jeto shendetshem” Anila Kalleshi Anemia është mungesa e hekurit në gjak i cili mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhur dhe rraskapitur. Anemia është e lidhur me problemin e hemoglobinës, proteinave në rruazat e kuqe të gjakut që janë të pasura me hekur. Hemoglobina ndihmon që...

Më shumë

Dieta kunder mykut Candida Albicans

Candida Albicans është një lloj myku i pranishëm tek të gjithë. Nëse gjendet në sasira të vogla ky lloj myku është i parrezikshëm, por kur shtohet shumë kjo mund të ketë pasoja te renda për shëndetin. Në një trup të shëndetshëm Candida Albicans mund te mbahet nën kontroll...

Më shumë

DIETA PER HEPATITIN

Rekomandohet Te konsumoni ushqime të shumëllojshme dhe eliminoni ushqimet e rafinuara. Te plotësoni nevojat ushqimore të trupit, me vitamina, proteina, minerale dhe yndyra, duke i marrë këto kryesisht nga produktet bimore të freskëta dhe jo nga ato shtazore. Te konsumoni vakte të vogla e të shpeshta gjatë ditës. Eshte...

Më shumë

Dieta per kolitin

MSC Anila Kalleshi Marre nga libri “Jeto shendetshem” PLANI USHQIMOR PER TE MPOSHTUR KOLITIN Ka shume raste te semundjes se kolitit por nje perqindje shume e madhe e ketyre rasteve mund te ndihmohen nga dietat dhe ndryshimet e jeteses por pa e ndryshuar natyrshmerine e perditshmerise tuaj. Nqs vuani...

Më shumë

Dieta e shendetshme per adoleshentet

Ne pergjithesi mosha 11-18 vjec perfshin moshen e adoleshences. Po ju paraqes nje diete te shendetshme vecanerisht per vajzat. Ne moshen e adoleshences te dy gjinite edhe femrat dhe meshkujt perjetojne ndryshime fizike dhe psikologjike. Nese nuk do te marrin sasine e duhur te nevojave energjike ditore, adoleshentet do...

Më shumë

Dieta Anticelulit

Shkeputur nga libri “ Si te dobesohemi” MSC Anila Kalleshi – Dietologe klinike/ Nutricioniste Frutat e pasura me kalium, si ananasi, por edhe kërcelli me frutin, ndihmojnë në eliminimin e ujit të tepërt në organizëm. Ananasi dhe kercelli jo vetëm që janë të varfëra me kalori, por përmbajnë edhe...

Më shumë

DIETA PËR MIGRENËN

Me ushqime shmang ilaçet Dhimbja e fortë e kokës e përqëndruar kryesisht në njërën anë të kokës njihet si Migrenë. Kjo dhimbje tek personat që vuajnë nga kjo sëmundje mund të zgjasë rreth 3-4 ditë për rreth 4 orë. Statistikat tregojnë se 1 person ne 10 vuajnë migrena, Shpesh...

Më shumë

Dieta per shtim peshe

“ Jeto shendetshem” MSC Anila Kalleshi – Dietologe/Nutricioniste Për të shtuar disa kilogram në mënyrë të shëndetshme ora duke fituar masë muskulare dhe jo masë dhjamore natyrisht që nuk është e lehtë madje është një sfidë mjaft e fortë që kërkon impenjim dhe përkushtim. Ka shumë aresye mjekësore pse...

Më shumë
error: Nuk lejohet kopjimi!